STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
Krótki przegląd
Staffordshire Bull Terrier, zdrobniale Staffik, wyróżnia się nie tylko lojalnością, ale także odwagą oraz przyjaznym usposobieniem do ludzi i innych zwierząt. Psy tej rasy charakteryzują się krótką, gładką sierścią, muskularnymi łapkami oraz raczej krępą budową ciała. Ich towarzyskość oraz otwartość sprawia, że są wspaniałymi kompanami życia.
Spis treści
Kraj pochodzenia
Oficjalnie, zgodnie ze standardem FCI, Staffordshire Bull Terrier jest uznawany za rasę pochodzącą z całej Wielkiej Brytanii. Dokładniej, rasa ta została po raz pierwszy opisana i sklasyfikowana w Anglii, gdzie, jak potwierdzają liczne źródła, wyewoluowała.
CHARAKTERYSTYKA RASY
Waga
11 – 17 kg
Wzrost
35 – 40 cm
Rodzaj sierści
Krótka, gładka i przylegająca.
Długość życia
12 – 14 lat
Zdrowie
Psy tej rasy cieszą się na ogół dobrym zdrowiem, jednak zdarza się, że dopadają je problemy z oczami, dysplazja stawów biodrowych oraz alergie skórne.
Charakter
Odważny, towarzyski, otwarty, żywy, inteligentny.
Potrzeba ruchu
Staffordshire Bull Terriery mają wysoką potrzebę ruchu i aktywności fizycznej, aby mogły cieszyć się dobrym zdrowiem.
Klasyfikacja FCI
Grupa 3 (teriery), sekcja 3 (teriery w typie bull).
Cena
3500 – 7000 zł (ZKwP).
Historia i pochodzenie
Początków rasy Staffordshire Bull Terrier należy szukać w dziewiętnastowiecznej Anglii, gdzie krzyżowano ze sobą buldogi z różnymi terierami. Z początku psy tej rasy brały głównie udział w walkach psów, z czasem jednak, ze względu na wspomniane wyżej przyjazne usposobienie, zyskały popularność jako psy rodzinne.
Wygląd i budowa
Przeciętny Staffordshire Bull Terrier to pies o muskularnej budowie ciała średniej wielkości. Jego krótka i gładka sierść występuje w różnych kolorach, takich jak: pręgowany, biały, czarny, niebieski i płowy. Psy tej rasy charakteryzuje szeroka głowa, mocne szczęki i ciemne oczy. Ogon mają krótki.
Temperament i zachowanie
Jak wspomniano wcześniej, Staffordshire Bull Terriery są znane ze swojej odwagi i lojalności wobec swoich opiekunów. Są też wobec ludzi przyjacielskie, co czyni je doskonałymi kompanami, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Uwielbiają znajdować się w centrum uwagi.
Szkolenie i aktywność
Staffordshire Bull Terriery to psy, których jest wszędzie pełno, uwielbiają ruch, w tym długie spacery, bieganie i zabawy na świeżym powietrzu. Ich szkolenie powinno być regularne, z wykorzystaniem pozytywnych metod. Z uwagi na to, że jest to rasa inteligentna i chętna do nauki, treningi z nimi są zwykle dość łatwe i przyjemne, o ile zadbamy o to żeby były urozmaicone i odpowiednio intensywne. Bardzo ważna dla jest także socjalizacja z ludźmi i innymi psami.
Zdrowie i długość życia
Staffordshire Bull Terriery generalnie cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak każda rasa, mogą mieć skłonność do pewnych problemów zdrowotnych. Dobrze jest interesować się szczególnie stanem ich oczu, stawów i skóry, ze względu na możliwość występowania schorzeń takich jak zaćma, dwurzędowość rzęs, dysplazja stawów łokciowych i biodrowych czy alergii skórnych. Występują u nich też choroby o podłożu genetycznym np. lipofuscynoza ceroidowa (NCL) i kwasica L-2-hydroksyglutarowa. Mają także skłonności do problemów żołądkowych. Średnia długość życia wynosi od 12 do 14 lat.
Pielęgnacja i opieka
Dzięki temu, że ich sierść jest krótka i gładka, pielęgnację można ograniczyć do regularnego szczotkowania, co pomaga w zminimalizowaniu linienia. Dobrze jest także regularnie monitorować i czyścić oczy i uszy oraz przycinać pazury.
Dieta i żywienie
Staffordshire Bull Terriery mają skłonność do alergii pokarmowych, dlatego mając pod dachem psa tej rasy, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, odpowiednio dostosowaną do jego potrzeb. Warto dbać także o odpowiednie porcje, aby zapobiec potencjalnej nadwadze.
Koszty utrzymania
Koszty utrzymania Staffordshire Bull Terriera nie muszą być wysokie, da się dobrze zbilansować budżet obejmujący żywienie, opiekę weterynaryjną oraz podstawowe akcesoria. Warto jednak mieć w zapasie oszczędności na ewentualne leczenie wyżej wymienionych chorób.
Kupno czy adopcja
Tak jak w przypadku innych ras, decydując się na hodowlę, dobrze jest zwrócić uwagę na opinie o hodowcy oraz zdrowie rodziców szczeniąt. W schroniskach często można spotkać reprezentantów tej rasy, więc adopcja także może być świetnym wyborem.
Własna hodowla
Ze względu na złożoność tej rasy, decyzja o otwarciu hodowli Staffordshire Bull Terrierów powinna iść w parze z ogromną wiedzą, zaangażowaniem, sporym nakładem finansowym oraz czasowym. Należy zadbać o ogólne, dobre zdrowie psów oraz unikanie chorób genetycznych. W hodowlach zalecane są badania ortopedyczne wraz z RTG stawów biodrowych i łokciowych, badania okulistyczne oraz wykonywanie testy genetyczne z krwi w celu wykluczenia NCL oraz kwasicy L-2-hydroksyglutarowej.
Czy wiedziałeś?
Podsumowanie
Okiem behawiorysty
Staffordshire Bull Terrier to wspaniały pies do towarzystwa, wesoły, otwarty i wierny, ale także asertywny. W wychowywaniu Staffika najważniejsze jest aby zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności oraz zadbać o możliwie wczesną socjalizację z ludźmi i innymi psami.
Okiem lekarza weterynarii
Staffordshire Bull Terrier to rasa, która może borykać się z konkretnymi problemami zdrowotnymi, głównie obejmującymi oczy, stawy i skórę, dlatego ważne jest nie bagatelizowanie niepokojących objawów oraz szybka reakcja.