JACK RUSSELL TERRIER – pies z „Maski”

JACK RUSSELL TERRIER

Krótki przegląd

Jack Russell Terrier to energiczna i inteligentna rasa psa, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Została wyhodowana przez pastora Johna Russella w XIX wieku w celu polowania na lisy. Te małe, ale pełne energii psy są znane ze swojej wytrwałości, odwagi i niespożytej energii. Są również popularne dzięki występom w filmach, w tym w słynnej „Masce”.

CHARAKTERYSTYKA RASY

Waga

6 – 8 kg.

Wzrost

25 – 38 cm.

Rodzaj sierści

Krótka, gładka lub szorstka, wymaga regularnej pielęgnacji.

Długość życia

13 – 16 lat.

Zdrowie

Psy tej rasy mogą borykać się z problemami takimi jak głuchota, choroby oczu czy problemy z kolanami.

Charakter

Energetyczny, inteligentny, odważny, niezależny, lojalny i przyjacielski.

Potrzeba ruchu

Wysoka. Jack Russell Terriery potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej, aby były szczęśliwe i zdrowe.

Klasyfikacja FCI

Grupa 3 (teriery), sekcja 2 (teriery małe).

Cena

4000 – 6000 zł (ZKwP).

Historia i pochodzenie

Początków tej rasy należy szukać w dziewiętnastowiecznej Wielkiej Brytanii, gdzie pastor John „Jack” Russell wyhodował te psy na potrzeby polowań na lisy. Powstały wtedy dwie odmiany psów o podobnych cechach, które różnią się przede wszystkim wzrostem i ogólnymi proporcjami. Parson Russell Terrier to wyższy pies o sylwetce bardziej zbliżonej do kwadratu. Natomiast Jack Russell Terrier jest mniejszy, z nieco bardziej wydłużonym tułowiem.

Wygląd i budowa

Psy rasy Jack Russell Terrier są niewielkiej, ale zwartej budowy ciała. Sierść zwykle jest biała z czarnymi lub brązowymi znaczeniami, krótka oraz w zależności od odmiany – gładka lub szorstka. Jack Russell Terrier ma ciemne oczy w kształcie migdałów i stojące uszy. Krótki ogon ma osadzony wysoko.


Temperament i zachowanie

Jako, że są to psy powstałe w celach myśliwskich – mają one ogromne zasoby energii, są inteligentne i wytrwałe. Cechuje je także duża odwaga. Mają wysoką potrzebę aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. Jednak wspaniale sprawdzą się także jako psy rodzinne – są przyjacielskie i oddane, dobrze dogadują się dziećmi.

Szkolenie i aktywność

Szkolenie tej rasy powinno być regularne, konsekwentne i oparte o wyznaczanie jasnych zasad. Jack Russel Terrier potrzebuje dużo stymulacji umysłowej i oraz wyzwań fizycznych. W przeciwnym razie pies może stać się sfrustrowany, nadpobudliwy i szczekliwy. Należy zadbać też o odpowiednią socjalizację, zwłaszcza z innymi psami, aby nie pojawiły się zachowania agresywne.

Zdrowie i długość życia

Jack Russell Terriery na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, jednak są być narażone na pewne problemy zdrowotne, takie jak alergie pokarmowe i środowiskowe, choroby oczu, problemy z kolanami czy słuchem, schorzenia jamy ustnej (rasa ta jest predysponowana do odkładania się kamienia nazębnego) czy urazy kończyn (głównie z uwagi na wysoką aktywność fizyczną).Występują u nich takie schorzenia jak pierwotne zwichniecie soczewki, jaskra, zaćma głuchota, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroba Legga-Calvego-Perthesa (martwica główki kości udowej), zwichnięcie rzepki, dystrofia neuroaksonalna, moczanowa kamica pęcherza moczowego, miastenia (nużliwość mięśni), niedoczynność tarczycy, zespolenie wrotno-oboczne, autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, zwężenie pnia płucnego i neuromiotonia. Dlatego też należy regularnie kontrolować ich zdrowie, aby mogły w pełni cieszyć się 13-16 latami życia.

Pielęgnacja i opieka

W zależności od odmiany sierści należy skupić się na różnych aspektach w pielęgnacji. Krótka i gładka sierść powinna być regularnie (raz w tygodniu) szczotkowania, a szorstka trymowana. Należy też regularnie sprawdzać oraz dbać o higienę uszu, oczu oraz zębów psa.

Dieta i żywienie

Jack Russell Terriery wymagają odpowiednio zbilansowanej diety, zależnej od ich poziomu aktywności i indywidualnych potrzeb.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania Jack Russell Terriera mogą być dość wysokie ze względu na ich potrzeby odpowiedniego żywienia, opieki weterynaryjnej czy regularnej pielęgnacji sierści.

Kupno czy adopcja

Adopcja może być świetnym wyborem gdyż zdarza się, że psy tej rasy lub w typie rasy trafiają do schronisk. Jeżeli jednak decydujemy się na kupno od hodowcy, trzeba zainteresować się jej renomą oraz zdrowiem rodziców psa.

Własna hodowla

Prowadzenie hodowli Jack Russell Terriera wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i odpowiedzialności. Kluczowe jest dbanie o zdrowie psów oraz unikanie chorób genetycznych. Cenioną praktyką wśród hodowców tej rasy są badania okulistyczne i testy genetyczne na najczęstsze choroby. Hodowla wymaga znacznych nakładów finansowych i czasowych.

Jack Russell Terrier jako gwiazda filmowa

Jak wspomniano wyżej – reprezentant rasy Jack Russell Terrier wystąpił jako bystry i pełen uroku pies o imieniu Milo w filmie “Maska” z 1994 roku. Oglądając film śledzimy losy urzędnika banku oraz jego oddanego kompana Milo, który zawsze czeka na swojego opiekuna z niecierpliwością i który zawsze cieszy się na jego widok. To tylko pokazuje jak inteligentne, oddane i przyjazne są to psy, w końcu zdobył on uznanie widzów wokół całego globu. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie dzięki Milo tak wielu ludzi zdecydowało się przyjąć Jack Russell Terriera pod swój dach i uczynić go częścią rodziny.

Czy wiedziałeś?

Filmowa gwiazda

Swoją popularność Jack Russell Terrier zawdzięcza głównie filmowi “Maska” z 1994 roku, w którym pies tej rasy wcielił się w bystrego i uroczego psa Milo.

Wielozadaniowy pies

Jack Russell Terrier jak na psa myśliwskiego przystało, świetnie sprawdza się w polowaniach oraz różnych sportach kynologicznych.

Mały, ale odważny

Psy rasy Jack Russell Terrier są małymi psami o wielkiej odwadze i ogromnej wytrwałości.

Inteligencja

Russell Terriery są psami mądrymi i inteligentnymi co czyni je ulubieńcami osób, które je trenują.

Energetyczny towarzysz

Jack Russell Terrier będzie świetnym kompanem na długie spacery i wyprawy oraz do różnych, wymagających fizycznie zabaw, gdyż ma on ogromne zasoby energii.


Podsumowanie

Okiem behawiorysty

Psy rasy Jack Russell Terrier charakteryzują się wysoką inteligencją i dużymi pokładami energii przez co wymagają dużej stymulacji umysłowej i ruchowej. Szkolenie powinno opierać się na pozytywnych wzmocnieniach oraz być konsekwentne. Powinno się też zadbać o socjalizację i pozytywne kontakty z innymi psami.

Okiem lekarza weterynarii

Jack Russell Terriery na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, jednak są narażone na szereg problemów, w szczególności na choroby oczu, problemy z kolanami i słuchem. Należy regularnie monitorować ich stan zdrowia u lekarza weterynarii. Bardzo ważna jest też regularna higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów, z uwagi na skłonności do odkładania się kamienia nazębnego.

Shopping Cart