PUDEL MINIATUROWY

Krótki przegląd

Pudel miniaturowy to mały, elegancki pies o harmonijnej budowie ciała. Charakteryzuje się inteligencją, energią i przyjaznym usposobieniem, co czyni go doskonałym towarzyszem. Jego gęsta, kręcona sierść nie linieje, ale wymaga regularnej pielęgnacji i strzyżenia. Pudle miniaturowe są łatwe do szkolenia, szybko się uczą, a ich żywiołowy temperament i czujność czynią je także dobrymi stróżami​.

CHARAKTERYSTYKA RASY

Waga

4 – 7 kg

Wzrost

28 – 35 cm

Rodzaj sierści

Obfity, delikatny włos o wełnistej strukturze. Umaszczenie jednolicie czarne, białe, brązowe, srebrne lub płowe.

Długość życia

15 – 18 lat.

Zdrowie

Skłonność do problemów żołądkowych, zapaleń zewnętrznego przewodu słuchowego i chorób serca.

Charakter

Lojalny, inteligentny i towarzyski.

Potrzeba ruchu

Duża, są to aktywne psy.

Klasyfikacja FCI

Grupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa),
sekcja 2 (pudle).

Cena

4000 – 7000 zł, do nawet 10000 zł lub więcej (ZKwP).

Historia i pochodzenie

Pierwsze wzmianki o pudlach pochodzą z XV wieku, ale rasa mogła istnieć już wcześniej. Pudle były wykorzystywane jako psy myśliwskie, szczególnie do polowań na ptactwo wodne, dzięki swojej zdolności do aportowania z wody. Rasa ta jest ściśle związana z barbetem, psem myśliwskim używanym właśnie do polowań na wodne ptactwo. Pierwszy pudel w Polsce pojawił się na dworze Zygmunta Starego w XVI wieku i znany był jako Bielik.

Wygląd i budowa

Pudle miniaturowe to eleganckie psy o harmonijnej budowie ciała, mierzące od 28 do 35 cm w kłębie i ważące zazwyczaj od 4 do 7 kg. Charakteryzują się proporcjonalną głową z długą, prostą kufą, migdałowatymi, ciemnymi oczami i długimi uszami osadzonymi na wysokości oczu. Ich ciało ma krótki grzbiet, szeroką klatkę piersiową i dobrze wysklepione żebra. Szata pudla miniaturowego jest gęsta, wełnista i kręcona, występująca w kolorach jednolicie czarnym, białym, brązowym, srebrnym lub płowym. Pudle występują też w odmianie toy (24-28 cm), średniej (35-45 cm) i dużej (45-60 cm).


Temperament i zachowanie

Pudle miniaturowe to inteligentne, energiczne i wesołe psy, które uwielbiają być w centrum uwagi. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny i zwykle dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Pudle są znane z łatwości w szkoleniu, dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki. Są również bardzo czujne i lojalne, co czyni je dobrymi stróżami​

Szkolenie i aktywność

Pudle miniaturowe potrzebują regularnego ruchu, a także odpowiedniej dawki aktywności umysłowych. Lubią kontakt z człowiekiem, współpracę i wykonywanie zadań. Świetnie odnajdują się w psich sportach, takich jak agility, obidience czy tropienie. Odpowiednia ilość aktywności to klucz do szczęśliwego psa, nie stwarzającego problemów behawioralnych.

Zdrowie i długość życia

Pudle są stosunkową zdrową rasą, ale zdarzają się śród nich problemy żołądkowe np. niestrawność, zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego czy problemy z oddawaniem moczu i kamicą moczową, do której mają predyspozycje. Mają też skłonność do endokardiozy zastawki mitralnej serca. Do innych najczęściej występujących u pudli chorób i schorzeń należą: choroba Legga-Calvego-Perthesa (ryzyko wystąpienia jest u pudli 12-krotnie większe niż u innych ras!), zaćma, jaskra, postępujący zanik siatkówki, zapadnięcie tchawicy, zwichnięcie rzepki, kostniakomięsak gruczołów sutkowych, przepuklina kroczowa, cukrzyca, przetrwały przewód tętniczy w sercu, choroba von Willebranda, padaczka czy mielopatia zwyrodnieniowa.

Pielęgnacja i opieka

Plusem pudli jest to, że nie linieją, ale mimo to wymagają regularnej, codziennej pielęgnacji szaty. Bez tego szybko ulega ona sfilcowaniu. Należy je także regularnie kąpać, co może być czasochłonne, a także strzyżenia, szczególnie w przypadku psów wystawowych. Pudle miniaturowe mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego i chorób przyzębia, dlatego nie można zapominać o regularnym szczotkowaniu zębów. Szczególnej uwagi wymagają też okolicy oczu. Należy je codziennie przecierać przeznaczonym do tego preparatem.

Dieta i żywienie

Pudel miniaturowe, oprócz wspomnianych wcześniej niestrawności, mają tendencję do przybierania na wadze, dlatego ważne jest kontrolowanie porcji i odpowiednie ich dopasowywanie do poziomu aktywności psa. Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się regularne 2-3 posiłki w ciągu dnia.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania pudla miniaturowego są umiarkowane. Do największych kosztów mogą zaliczać się akcesoria do pielęgnacji sierści i/lub wizyty u groomera.

Kupno czy adopcja

W przypadku kupna psa należy przede wszystkich zwrócić uwagę, czy w wybranje przez nas hodowli psy dopuszczone do rozrodu są przebadane pod kątm ortopedycznycm, kardiologicznym i okulistycznym. W dobrych hodowlach wykonuje się tekże testy genetyczne w kierunku mielopatii zwyrodnieniowej (DM), postępującego zaniku siatkówki (PRA) oraz choroby von Willebranda typu I (vWD1). Pudle miniaturowe lub psy w ich typie można też znaleźć w schroniskach czy fundacjach. W tym przypadku sprawą najważniejszą również będzie stan zdrowia psa.

Własna hodowla

Własna hodowla pudli miniaturowych to spore wyzwanie, które skupia się na zachowaniu zdrowia rasy, charakterystycznego wyglądu i wspaniałego charakteru. Ze względu na konieczność badań oraz dość wymagająca pielęgnację, może być ona czasochłonna i kosztowna.

Czy wiedziałeś?

Wielka inteligencja

Pudle miniaturowe zajmują drugie miejsce w rankingu inteligencji psów opracowanym przez Stanleya Corena.

Ulubieńcy arystokracji

Pudle były ulubieńcami arystokracji już od XV wieku. Znane są z towarzyszenia postaciom historycznym, takim jak Ludwik XV, Zygmunt Stary i Ludwik van Beethoven.

Wszechstronny pies

Pudle miniaturowe są nie tylko doskonałymi towarzyszami, ale również świetnie sprawdzają się w różnych dziedzinach sportu, takich jak agility, obidience, taniec z psami czy jako psy terapeutyczne i asystujące​.

Długowieczność


Pudle miniaturowe przy odpowiedniej opiece mogą żyć nawet 15-18 lat, co czyni je towarzyszami na długi czas.

Różnorodność fryzur


Pudle miniaturowe są znane z różnorodnych stylów strzyżenia. Fryzury takie jak „Lion Cut”, „Puppy Cut” czy „Teddy Bear Cut” nie tylko podkreślają ich urok, ale również są praktyczne w codziennym utrzymaniu​.

Słynna Pixie

Pixie była słynną pudelką, która zyskała rozgłos jako towarzyszka Audrey Hepburn. Jej uroczy wygląd i lojalność sprawiły, że stała się ulubienicą nie tylko Hepburn, ale także fanów gwiazdy na całym świecie.

Podsumowanie

Okiem behawiorysty

Pudel miniaturowy może być wspaniałym towarzyszem dla aktywnej osoby zafascynowanej światem psich sportów lub innych wspólnych aktywności. Odpowiednia dawka tych aktywności, zarówno fizycznych, jak i intelektualnych, będzie podstawą szczęśliwego wspólnego życia.

Okiem lekarza weterynarii

Opieka nad pudem miniaturowym skupia się na codziennej pielęgnacji oczu, zębów i sierści, regularnym badaniom profilaktycznym i dbałości o dietę. Tak zaopiekowany pudel będzie cieszył się dobrym zdrowiem i pozostanie naszym towarzyszem na długie lata.

Shopping Cart